Krótkowzroczność – objawy, przyczyny i leczenie

Krótkowzroczność, znana również jako miopia, to wada wzroku, która wpływa na wyraźne widzenie z daleka. Z bliska widzisz wszystko ostro i wyraźnie, ale im dalej coś się znajduje, tym bardziej staje się rozmyte. Jeśli zastanawiasz się, jakie są objawy krótkowzroczności, co ją powoduje oraz jakie masz możliwości jej leczenia, czytaj dalej nasz artykuł.

Spis treści:

Krótkowzroczność – objawy

Jakie są przyczyny krótkowzroczności?

Jak można leczyć krótkowzroczność?

Jak zapobiegać krótkowzroczności?

Podsumowanie

Krótkowzroczność – objawy

Najprościej mówiąc, krótkowzroczność objawia się przede wszystkim trudnością z widzeniem odległych obiektów. Możesz mieć problem z rozpoznawaniem znaków drogowych, czytaniem napisów na tablicach informacyjnych lub rozpoznawaniem osób z daleka.

Nie jesteś pewny, czy masz problem z krótkowzrocznością? Do objawów można zaliczyć m.in. instynktowne mrużenie oczu w celu poprawienia ostrości widzenia, odczuwalne zmęczenie oczu oraz bóle głowy, a także trudności z widzeniem w nocy.

Jeśli podejrzewasz u siebie krótkowzroczność, warto umówić wizytę u optometrysty. W ten sposób dowiesz się, czy masz wadę wzroku oraz dobierzesz sposób jej korekcji.

Jakie są przyczyny krótkowzroczności?

Nie ma jednej przyczyny krótkowzroczności. Na rozwój tej wady wzroku mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Przyjrzyjmy się im z bliska. Krótkowzroczność często występuje u osób, których rodzice mają tę wadę wzroku. Chociaż nie zawsze jest ona dziedziczona, dzieci dorosłych z krótkowzrocznością mogą być bardziej podatne na rozwój tej wady wzroku.

Niewątpliwie jednak pierwsze skrzypce odgrywają tutaj czynniki środowiskowe. Współczesny styl życia, pełen ekranów, sprawia, że coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem, a zwłaszcza z krótkowzrocznością. Wynika to z faktu, że przez długi czas skupiamy swój wzrok na bliskich obiektach, co powoduje, że nasz wzrok stopniowo się pogarsza, a my coraz gorzej widzimy na większą odległość.

Jak można leczyć krótkowzroczność?

Leczenie krótkowzroczności polega na korekcji widzenia poprzez prawidłowe ogniskowanie promieni świetlnych na siatkówce. Jest możliwe dzięki odpowiednim okularom oraz soczewkom.

Okulary

Okulary są najprostszym i najbardziej powszechnym rozwiązaniem. Szkła, które są od wewnątrz wyraźnie wklęsłe i oznaczone minusem (-), pomagają skorygować wadę wzroku, dzięki czemu widzisz ostro na odległość.

Co więcej, możesz wspólnie z doradcą wybrać oprawki w salonie, tak aby były dopasowane do Twojego stylu i charakteru. W ten sposób okulary stają się nie tylko metodą korygowania krótkowzroczności, ale również ważnym dodatkiem do stroju.

Oprócz korekcji wady wzroku odpowiednio dobrane szkła mogą mieć również inne funkcje, które możliwe są dzięki elementom takim jak:

Soczewki kontaktowe

Jeśli okulary nie są dla Ciebie wygodnym rozwiązaniem, soczewki kontaktowe mogą być świetną alternatywą. To idealny wybór, zwłaszcza jeśli uprawiasz sport lub po prostu wolisz bardziej dyskretną metodę korekcji wzroku. Wybór soczewek jest naprawdę szeroki – od jednodniowych, które zakładasz rano, a wieczorem wyrzucasz, po miesięczne i dwutygodniowe. Co więcej, dostępne są soczewki dla osób z astygmatyzmem oraz progresywne, dla tych, którzy potrzebują korekcji zarówno do bliskich, jak i dalekich odległości.

Laserowa korekcja wzroku

Jeśli nie chcesz nosić ani soczewek, ani okularów, pozostaje laserowa korekcja wzroku. Zabieg polega na korygowaniu kształtu rogówki, co pozwala na wyraźne widzenie bez potrzeby stosowania okularów czy soczewek. Jednak nie każdy kwalifikuje się do tego typu zabiegu, dlatego warto skonsultować się z okulistą i dowiedzieć się, czy taka metoda korekcji wady wzroku jest dla Ciebie odpowiednia.

Jak zapobiegać krótkowzroczności?

Chociaż istotną rolę w rozwoju miopii odgrywa genetyka, istnieją sposoby na to, jak zapobiegać rozwojowi krótkowzroczności. Warto przede wszystkim zadbać o ograniczenie czynników, które sprzyjają rozwojowi wad wzroku. Dlatego dbaj o regularne przerwy podczas np. patrzenia w bliskich odległościach podczas pracy przy komputerze lub czytania. Staraj się także spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. W ten sposób pozwolisz swoim oczom odpocząć i zregenerować się po długim okresie korzystania z ekranów.

Podsumowanie

Krótkowzroczność to powszechna wada wzroku. Jeśli nie jest odpowiednio korygowana, może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto znać jej objawy, przyczyny, a przede wszystkim dostępne metody leczenia. Dbając o wzrok i regularnie odwiedzając okulistę lub optometrystę, możesz cieszyć się wyraźnym widzeniem na co dzień. Zapraszamy do naszego salonu Optyk Złotno na badanie wzroku oraz wybór stylowych okularów.